بهترین گیاهان آپارتمانی

0

این روزها دیگر کمتر اثری از حیاط‌های قدیمی و گل و گیاه‌های رنگارنگ مشاهده می‌کنیم. بزرگترهای ما به خوبی و البته با هیجان از باغچه‌های گوشه حیاط منازل برای ما تعریف می‌کنند. باغچه‌هایی که شور زندگی را در میان اهل منزل دو چندان می‌کردند و عطر و بوی آن‌ها روح را جلا می‌داد. با هجوم انسان‌ها به آپارتمان‌های کوچک و در هم تنیده، خیلی زود مجبور شدیم با فضای سنتی منازل خداحافظی کرده و به سبک زندگی آپارتمان نشینی روی بیاوریم. با این تغییر سبک زندگی، گیاهان آپارتمانی جای حیاط‌ها و باغچه‌ها را گرفتند و البته پرورش آن‌ها به یکی از علاقمندی‌های مردم آپارتمان نشین تبدیل شد. امروز و در بخش گل و گیاه مجله اینترنتی ایده آل مگ به معرفی تعدادی از بهترین گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت. اگر شما هم به پروروش این گیاهان علاقمند هستید؛ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

یک گیاه آپارتمانی ایده آل چه ویژگی های دارد ؟

بسیاری از کسانی که به دنبال خرید یک گیاه آپارتمانی هستند؛ تنها کاری که انجام می‌دهند این است که راهی یک باغ گل و گیاه شده و هر گیاهی که نظر آن‌ها را جلب کرد؛ خریداری می‌کنند. این کار به هیچ عنوان نتیجه مناسبی برای شما در پی نخواهد داشت. قبل از خرید هر گیاهی باید پاسخ مناسبی برای سوالات زیر داشته باشید :

  • این گیاه تا چه اندازه رشد خواهد کرد ؟
  • این گیاه به چه مقدار نور برای رشد احتیاج دارد ؟
  • این گیاه در چه دمایی بهترین رشد را خواهد داشت ؟
  • این گیاه به چه مقدار مراقبت احتیاج دارد ؟

بعد از یافتن پاسخ سوالات بالا، وقت آن است که شرایط ایده آل برای رشد گیاه را با شرایط منزل خود تطبیق دهید. زمانی که اطمینان حاصل نمودید که گیاه به خوبی در شرایط محیطی منزل شما رشد خواهد کرد؛ وقت آن است که برای خرید و پرورش آن اقدام کنید.

گیاه آپارتمانی کوچک و رومیزی

این گیاهان کوچک برای فضاهای کوچک و همچنین گذاشتن بر روی میزها، گزینه‌های ایده آلی به نظر می‌رسند. در نظر داشته باشید گیاهانی که در ادامه معرفی می‌شوند رشد زیادی نخواهند کرد؛ اما در عوض بسیار زیبا و سبز بوده و زیبایی خاصی به محیط اطراف خود هدیه می‌دهند.

پپرومیا یا لوبیای شاد

پپرومیا یا لوبیای شاد

چه کسی می‌تواند در مقابل این گیاه زیبا مقاومت کند ؟ لوبیای شاد یا Pincushion Peperomia را می‌توانید حتی در قفسه آشپز خانه منزل خود پرورش داده و تا سال‌ها از زیبایی آن لذت ببرید. این گیاه برای رشد به محیط روشن نیاز دارد؛ البته مراقب باشید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد. برگ‌های این گیاه ضخیم و شاداب بوده از نظر ظاهری شبیه به لوبیا سبز می‌باشند.از نظر آبیاری نیز باید مراقب باشید که خاک گلدان خشک نشود؛ اما از آبیاری زیاد نیز به شدت پرهیز کنید.

پنجه پاندا

پنجه پاندا

دلیل نام گذاری این گیاه زیبا این است که برگ‌های آن شباهت عجیبی به پنجه‌های یک پاندا دارند. این گیاه به دلیل شکل زیبای آن، به شدت مورد علاقه کودکان و حتی بزرگسالان قرار می‌گیرد. پنجه پاندا نیاز به آب تقریبا زیادی دارد و باید مراقب باشید که خاک گلدان آن همیشه مرطوب و خیس باشد. از نظر موقعیت نوری نیز باید بدانید که بهتر است محیط آن زیاد روشن نباشد. در واقع این گیاه در محیط‌های نیمه تاریک بهتر رشد خواهد کرد.

گیاه ماری یا زبان مادر شوهر

بهتر است که از وجه تسمیه این گیاه صرف نظر کنیم و به شما نیز توصیه می‌کنیم از خیر دانستن دلیل نام گذاری این گیاه بگذرید. اما بهرحال آنچه مسلم است این است که این گیاه یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که می‌توانید رشد و پرورش دهید. گیاه ماری نیاز بسیار کمی به آب دارد و ترجیح می‌دهد که خاک گلدانش معمولا خشک باشد. از نظر وضعیت نور نیز گیاه منعطفی بوده و در اکثر موقعیت‌ها به خوبی رشد می‌کند.

گیاهان آپارتمانی مناسب برای قفسه ها

گیاهانی که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ در لیست گیاهان بلند قد قرار نمی‌گیرند. اما نمی‌توان آن‌ها را گیاهانی کوچک نیز قلمداد کرد. این گیاهان برای قفسه‌ها و محیط‌های نیمه باز بسیار مناسب می‌باشند.

گیاه گل شیپوری

گیاه گل شیپوری

یکی از زیباترینو در عین حال محبوب‌ترین گیاهانی که می‌توانید برای منزل خود انتخاب کنید؛ گیاه گل شیپوری یا برگ قلبی می‌باشد. این گیاه زیبا با برگ‌های زرق و برق دار و ملایم، در لبه‌های گلدن مانند یک آبشار پخش شده و گسترش می‌یابد. البته گل شیپوری از نظر مراقبت، از گیاهان تقریبا سخت به شمار رفته و نگهداری از آن به صبوری و تحمل احتیاج دارد. نور متوسط و تاحدودی کم بهترین انتخاب برای رشد این گیاه محسوب می‌شود. همچنین زمانی که احساس کردید برگ‌های آن رو به پژمرده شدن می‌روند؛ باید به آن به مقدار کافی آب بدهید.

گیاه آپارتمانی فیکوس آلاستیکا

گیاه آپارتمانی فیکوس آلاستیکا تنها اندکی بعد از پیدایش خود به یکی از محبوب‌ترین گیاهان در سطح جهان تبدیل شد. این گیاه مقاوم نیاز زیادی به توجه و مراقبت نداشته در زمره گیاهان آسان رشد قرار می‌گیرد.. شاید برایتان جالب باشد که بدانید فیکوس الاستیکا سموم موجود در فضای منزل شما را از بین برده و به نوعی یک فیلتر هوای موثر نیز به شمار می‌رود این گیاه محیط روشن با نور غیر مستقیم را ترجیح داده و از نظر آبیاری نیز سعی کنید خاک گلدانش را همواره مرطوب نگهدارید.

گیاه آپارتمانی دراسنا

گیاه آپارتمانی دراسنا

گیاه آپارتمانی دراسنا که به عنوان درخت اژدها نیز شناخته می‌شود؛ یک گیاه زیبا و مقاوم است که در میان گیاهان آپارتمانی از محبوبیت خاصی برخوردار است. برگ‌های شمشیری و سبز رنگ این گیاه دارای لبه‌های قرمز رنگی می‌باشند که بر زیبایی دراسنا افزوده‌اند. ساقه‌های باریک و خاکستری این گیاه در قسمت بالایی خود با برگ‌های براق و شمشیری پوشیده شده‌اند. بهتر است گیاه را در محیطی با نور کافی و مناسب قرار دهید. همچنین زمانی که نیمه بالایی خاک گلدان خشک شد؛ وقت آن رسیده تا به گیاه آب بدهید.

گیاه آپارتمانی کروتون

گیاه آپارتمانی کروتون یک گیاه بسیار زیبا و مقاوم می‎‌باشد که بیشترین محبوبیت خود را مدیون برگ‌های زیبا و منحصر به فرد خود استاگر عاشق مناطق گرمسیری هستید و می‌خواهید فضای خانه خود را به شکل این مناطق دربیاورید کافی است یک گیاه کروتون را مهمان منزل خود نمایید. شکل برگ‌های این گیاه، گاهی باریک و به طول ۴۶ سانتی‌متر و گاهی پهن، به عرض ۱۵ سانتی‌متر دیده می‌شوند. این گیاه در اصل یک گیاه شلوغ به شمار رفته و اگر بتوانید شرایط محیطی ایده آل آن را فراهم آورید رشد سریعی را نیز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

گیاهان آپارتمانی با اندازه متوسط

گیاهانی که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ بیشتر برای رشد در کنار پنجره‌ها، ورودی آپارتمان‌ها و یا اتاق خواب مناسب هستند. این گیاه‌ها بعد از چند سال احتیاج به گلدان بزرگتری خواهند داشت؛ زیرا رشد آن‌ها تقریبا زیاد می‌باشد.

گیاه آپارتمانی سینگونیوم پودوفیلوم

گیاه آپارتمانی سینگونیوم پودوفیلوم

این گیاه دارای برگ‌های متنوع و به شکل پیکان می‌باشد. در میان گیاهانی که تاکنون معرفی کرده‌ایم؛ این گیاه بیش از بقیه رشد می‌کند و طبیعتا به فضای بیشتری برای رشد و پرورش آن نیاز خواهید داشت. این گیاه در بیش از 36 گونه مختلف کاشت و پرورش می‌یابد. از نظر نور باید در نظر داشته باشید که سینگونیم به محیطی با نور متوسط احتیاج دارد و البته در زمینه آبیاری نیز لازم است بدانید که بین دو آبیاری متوالی، باید خاک گلدان به صورت کامل خشک شود.

گیاه آپارتمانی همیشه سبز چینی

این گیاه زیبا در گونه‌های مختلفی در بازار یافت شده و در رنگ‌های سبز، صورتی، قرمز و نارنجی می‌توانید آن را پرورش داده و نگهداری کنید. این گیاه بسیار آسان رشد کرده و به مراقبت زیادی نیز احتیاج ندارد. اگر نوع سبز رنگ آن را انتخاب می‌کنید؛ پرورش آن به نور زیادی احتیاج ندارد. اگر قصد انتخاب سایر رنگ‌های این گیاه را دارید؛ بهتر است محسطی با نور متوسط را برای آن در نظر بگیرید. همچنین برای تمامی گونه‌ها و رنگ‌های آن در نظر داشته باشید که در آبیاری زیاده روی نکنید.

بهترین گیاه را برای آپارتمان خود انتخاب کنید

در پایان باید بازهم متذکر شویم که بهتر است برای انتخاب یک گیاه آپاراتمانی وقت و دقت زیادی را صرف کنید. پیش از هرکاری از شرایط محیطی منزل خود مانند دما، نور و رطوبت آگاهی کافی را به دست آورده و سپس اقدام به رشد و پرورش یک گیاه نمایید. بدون آگاهی از شرایط منزل و یا محیط کار خود، ممکن است دست به انتخاب اشتباه در زمینه گیاهان آپارتمانی بزنید و بعد از تلاش و زحمت زیاد، بازهم نتوانید گیاه مورد علاقه خود را رشد و پرورش دهید.

همچنین اگر در این زمینه تازه کار هستید و به عبارتی دیگر اخیرا تصمیم به پرورش یک گیاه گرفته‌اید؛ باید انتظار چند شکست را در ابتدای راه خود داشته باشید. این کاملا طبیعی به نظر می‌رسد که در ابتدای راه چند گیاه را انختب کنید ولی ازعهده رشد و پرورش آن‌ها برنیایید. هرگز ناامید نشوید و مطمئن باشید با انتخاب یک گیاه مناسب و البته رعایت اصول رشد و نگهداری آن، بالخره به آن چیزی که در نظر دارید دست خواهید یافت.

برای مطالعه بیشتر درباره گیاهان آپارتمان خواندن این مقاله در سایت savvygardening.com را به شما توصیه میکنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.