بهترین داکت اسپلیت ایرانی و خارجی برای منزل کدام است؟

0

 

دمای اتاق و رطوبت هوا تاثیر مستقیمی روی کیفیت زندگیمان دارد. اهمیت دما در خانه که به عنوان مکان امن زندگیمان و محل استراحت است، دو چندان می‌شود. یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌های کنترل دما و رطوبت در فضای بسته، استفاده از داکت اسپلیت است. اما تنوع محصولات موجود در بازار، خرید یک داکت اسپلیت را کمی سخت می‌کند. در این بین سوال خریداران این است که در نهایت بهترین داکت اسپلیت ایرانی و خارجی برای منزل کدام است؟ داکت اسپلیت‌های برندهای مختلف ویژگی‌های خاصی دارند؟

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بهترین داکت اسپلیت‌های ایرانی و خارجی را برای خانه معرفی کنیم.

 

تفاوت داکت اسپلیت با اسپلیت دیواری چیست؟

ممکن است برخی از افراد داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری را با یکدیگر اشتباه بگیرند. اما این دو دستگاه، تفاوت‌های مختلفی با یکدیگر دارند. در ادامه به برخی از تفاوت‌های این دو سیستم اشاره می‌کنیم:

درباره تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت بیشتر بخوانید.

 • اسپلیت دیواری در واقع سیستم کوچک‌تری است که برای تهویه هوای یک اتاق در خانه استفاده می‌شود. یعنی اگر بخواهید کل خانه تهویه مناسبی داشته باشد، به چند اسپلیت دیواری برای هر یک از اتاق‌ها نیاز دارید. این در حالی است که یک دستگاه داکت اسپلیت برای تهویه کل خانه کافی است.
 • اسپلیت معمولی برای تامین گرمایش محیط، از برق استفاده می‌کند. این مسئله هزینه برق را ممکن است به طور چشمگیری افزایش دهد. اما داکت اسپلیت برای تامین گرمایش، از کویل آبگرم بهره می‌برد. این یعنی برای کاهش هزینه مصرف انرژی معمولا از آب گرم موتورخانه یا پکیچ موجود در ساختمان استفاده می‌شود.
 • داکت اسپلیت هم سرمایش و هم گرمایشِ مورد نیاز یک خانه را تامین می‌کند. بنابراین برخلاف اسپلیت دیواری نیازی نیست از سیستم شوفاژ در ساختمان به صورت همزمان استفاده شود. در نتیجه شما فقط با یک سیستم سر و کار دارید.

 

چه ویژگی‌هایی داکت اسپلیت برندهای مختلف را متمایز می‌کند؟

برندهای داکت اسپلیت

واضح است که تکنولوژی استفاده شده در تمام داکت اسپلیت‌ها یکسان است. اما چه ویژگی‌هایی محصولات یک برند را با یک برند دیگر متفاوت می‌کند؟ در ادامه این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • کیفیت ساخت دستگاه، روی میزان صدای تولید شده توسط یونیت داخلی و خارجی تاثیر دارد. بنابراین ممکن است میزان صدای برخی از دستگاه‌ها کمتر باشد که این یک مزیت به حساب می‌آید.
 • شدت جریان هوا یا CMF برخی از دستگاه‌ها بیشتر است. در نتیجه هوا با سرعت بیشتری در محیط جریان دارد.
 • برخی از داکت اسپلیت‌ها مصرف انرژی کمتری دارند، بنابراین مناسب‌تر هستند.
 • ظاهر برخی از داکت اسپلیت‌ها ممکن است متفاوت و بهتر باشد.

 

داکت اسپلیت‌های ایرانی با خارجی چه تفاوتی دارند؟

داکت اسپلیت‌های ایرانی از نظر کارایی و شکل ظاهری، به دلیل آنکه برای تولیدشان از مهندسی معکوس کمک گرفته شده، تفاوت خاصی ندارد. کیفیت برندهای ایرانی در حال رشد است و محصولات این برندها هم درست مثل داکت اسپلیت‌های خارجی، ضمانت 5 ساله برای تعویض کمپرسور دارند.

البته برندهای ایرانی، کمپرسورهای دستگاه‌ها را خودشان تولید نمی‌کنند. کمپرسور داکت اسپلیت‌های ایرانی معمولا متعلق به شرکت‌هایی همچون ال جی، پاناسونیک، هیتاچی و… هستند.

علاوه بر آن فین‌های استفاده شده در داکت اسپلیت‌های ایرانی سینوسی هستند. چراکه تکنولوژی ساخت فین و پره‌ای که مشابه با دستگاه‌های خارجی باشد، در ایران وجود ندارد.

 

بهترین برندهای خارجی داکت اسپلیت کدامند؟

برندهای خارجی که داکت اسپلیت تولید می‌کنند، تنوع زیادی دارند. برخی از این برندها به صورت تخصصی فقط به تولید اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت می‌پردازند. در حالی که دسته‌ دیگری از آن‌ها انواع مختلف محصولات تهویه مطبوع را تولید می‌کنند.

در ادامه با برخی از برندهای خارجی داکت اسپلیت محبوب در بازار ایران آشنا می‌شویم:

 

برند ال جی (LG)

بهترین داکت اسپلیت خارجی

برندِ نام آشنای ال جی، از آن دسته برندهایی است که انواع مختلف محصولات تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، چیلر و… را تولید می‌کند. ال جی یکی از برندهایی است که قدمت نسبتا زیادی دارد و در بازار ایران هم طرفداران زیادی دارد.

در این میان داکت اسپلیت‌های برند ال جی ویژگی‌های زیر را دارد:

 • راندمان داکت اسپلیت ال جی مناسب است.
 • نوع فین به کار رفته در یونیت خارجی دستگاه‌های ال جی جنس مرغوبی دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا حداکثر حرارت ممکن توسط سیستم منتقل شود.
 • ابعاد یونیت داخلی دستگاه ال جی به صورتی طراحی شده که برای محیط‌های کوچک‌تر هم قابل استفاده است.
 • ال جی یکی از بهترین کمپرسورها را تولید کرده و در محصولات خود، از کمپرسورهای اختصاصی استفاده می‌کند. کمپرسور دستگاه‌های ال جی تا پنج سال ضمانت تعویض دارند.
 • طراحی فن‌ها در یونیت خارجی دستگاه‌های ال جی یکی از نقاط قوت محصولات این برند است. چراکه طراحی هندسی خاص داکت اسپلیت ال جی باعث می‌شود تا حداقل صدای ممکن را تولید کند.

 

سامسونگ (Samsung)

داکت اسپلیت سامسونگ

برند سامسونگ هم درست مثل برند ال جی محصولات مختلفی را در زمینه تهویه مطبوع تولید می‌کند. از نظر میزان کیفیت، سامسونگ در برابر ال جی، تفاوت چندانی ندارد. بنابراین مثل دستگاه‌ها و لوازم خانگی دیگری که در آن‌ها کیفیت این دو برند را مقایسه می‌کنند، در آخر سلیقه و انتخاب شما تعیین کننده است.

لازم به ذکر است که سامسونگ از کمپرسورهای نوع دور ثابت و اینورتر دیجیتال استفاده می‌کند.

 

دایکین (Daikin)

داکت اسپلیت دایکین

شاید نام این برند کمتر به گوش شما خورده باشد، اما داکت اسپلیت دایکینف هم کیفیت مطلوبی دارد و هم در رده محصولات متوسط رو به بالا قرار می‌گیرد.

ویژگی داکت اسپلیت‌های دایکین موارد زیر است:

 • دایکین، برخلاف ال جی کمپرسورهای اختصاصی تولید نمی‌کند.
 • شدت جریان هوا یا CMF دستگاه دایکین متوسط و متعادل است.
 • ابعاد دستگاه‌ بزرگ یا کوچک نیست بلکه استاندارد است.

 

میتسوبیشی (Mitsubishi)

میتسوبیشی

یکی دیگر از برندهای معروف تولیدکننده محصولات تهویه مطبوع، میتسوبیشی است. داکت اسپلیت میتسوبیشی از جدیدترین تکنولوژی‌های صنعت تهویه مطبوع استفاده می‌کند و کاملا به روز است.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید در این دستگاه‌ها، باعث شده که مصرف برق این محصولات بسیار کم و در عین حال راندمانشان کاملا مناسب باشد.

درباره کاهش مصرف برق در داکت اسپلیت بیشتر بخوانید.

داکت اسپلیت میتسوبیشی ویژگی‌های مهم زیر را هم دارد:

 • فن آن در قسمت مکش (پشت اواپراتور) قرار دارد و صدای این دستگاه بسیار کم است. به طوری که به هیچ عنوان مزاحمتی برای کاربران ایجاد نخواهد کرد.
 • فیلتر تصفیه هوای این داکت اسپلیت ذرات آلاینده، باکتری‌ها و ویروس‌ها را جذب می‌کند.
 • نوع کمپرسور آن دورثابت و اینورتر است.

 

بهترین برندهای داکت اسپلیت ایرانی را بشناسید

تا اینجا برندهای مهم خارجی داکت اسپلیت را بررسی کردیم. علاوه بر محصولات خارجی، برندهای ایرانی هم تلاش می‌کنند تا محصولاتی باکیفیت را به بازار ارائه کنند و با برندهای خارجی این حوزه رقابت داشته باشند. در ادامه چند تا از مهم‌ترین برندهای ایرانی داکت اسپلیت را بررسی می‌کنیم:

 

ایران رادیاتور

برند داکت اسپلیت ایران رادیاتور

برند نام آشنای ایران رادیاتور، سال‌ها در حوزه تولید آبگرم‌کن و پکیج فعالیت کرده است. اخیرا این برند به تولید داکت اسپلیت هم روی آورده. محصولات ایران رادیاتور ویژگی‌های زیر را دارند:

 • محصولات این برند فیلتر تهویه هوا دارند که به کاهش ذرات آلاینده و گرد و خاک کمک می‌کند.
 • این برند از گاز R410 در محصولات خود استفاده می‌کند که دوستدار محیط زیست است.
 • مصرف انرژی داکت اسپلیت ایران رادیاتور پایین است.
 • ایران رادیاتور به مشتریان خود پنج سال ضمانت ارائه می‌کند.

 

داکتینو

داکتینو

برند داکتینو دو مدل داکت اسپلیت را تولید می‌کند؛ «خانه شرقی» و «پارس» که در ادامه ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 

ویژگی‌های مدل خانه شرقی داکتینو

 • کویل آبگرم در این مدل به صورت جداگانه روی دستگاه قرار می‌گیرد.
 • این مدل ضمانت پنج ساله برای کمپرسور دارد.
 • مدل خانه شرقی داکتینو از هر دو گاز R410 و R22
 • طراحی این برند از نظر ظاهری شبیه به محصول برند دایکین است.

ویژگی‌های مدل پارس داکتینو

 • این مدل ساخت و طراحی ساده‌تری نسبت به مدل خانه شرقی دارد. به همین دلیل هم قیمت آن کمتر است.
 • این مدل در مقایسه با مدل خانه شرقی، صدای بیشتری در یونیت داخلی و خارجی تولید می‌کند.
 • ارتفاع یونیت داخلی مدل پارس نسبت به مدل خانه شرقی، بیشتر است.

 

وست کول

داکت اسپلیت وست کول

این برند انواع محصولات گرمایشی و سرمایشی را تولید می‌کند. وست کول داکت اسپلیت‌های باکیفیتی تولید می‌کند و برای همین هم محصولات این برند مورد توجه مهندسین و انبوه‌سازان است.

ویژگی‌های داکت اسپلیت وست کول شامل موارد زیر است:

 • داکت اسپلیت وست کول از کمپرسور دور متغیر استفاده می‌کند.
 • این دستگاه اندازه کوچکی و وزن کمی دارد.
 • برند وست کول 5 ماه ضمانت تعویض کمپرسور و 18 ماه گارانتی فنی قطعات ارائه می‌کند.
 • این دستگاه از فیلتر تصفیه هوا برای پاکسازی آلاینده‌ها و گرد و غبار استفاده می‌کند.

 

بهترین داکت اسپلیت کدام است؟

بهترین داکت اسپلیت، سیستمی است که با توجه به بودجه، شرایط محیط و بر اساس نیاز شما، بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. بنابراین بهترین داکت اسپلیت برای هر فردی، متفاوت است.

با این وجود، با توجه به آنکه برند ال جی، یکی از باسابقه‌ترین برندهای بازار ایران است و محبوبیت زیادی دارد، یکی از گزینه‌های اصلی خریداران است.

اما در مجموع بهتر است برای خرید داکت اسپلیت مناسب، با کارشناسان متخصص این حوزه مشورت کنید. برای انجام این کار می‌توانید از کارشناسان داکتینو به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید. پس از تماس با مشاوران این مجموعه، کارشناسان فروش داکتینو به محل نصب سیستم مراجعه می‌کنند. این کارشناسان، موارد لازم از جمله ابعاد محل نصب، قطر و ضخامت لوله مسی و نوع کابل کشی‌های انجام شده را بررسی می‌کنند.

سپس با مشورت خودتان بهترین داکت اسپلیت را معرفی می‌کنند.

 

جمع بندی

بازار داکت اسپلیت‌ تنوع بسیار زیادی دارد. در این مقاله سعی کردیم بخشی از بهترین برندهای ایرانی و خارجی را معرفی کنیم. اما همانطور که اشاره شد، حتما برای انتخاب سیستم مناسب، با کارشناسان متخصص این حوزه مشورت کنید.

علاوه بر آن، در هنگام خرید داکت اسپلیت، به نکات زیر هم توجه داشته باشید:

 • فضا و ابعادی که برای نصب یونیت داخلی در اختیار دارید را در نظر داشته باشید.
 • داکت اسپلیت را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. اینکه فقط سیستم سرمایش می‌خواهید یا سرمایشی و گرمایشی، روی مدل دستگاه انتخابی شما و هزینه‌ها، تاثیر مستقیم دارد.
 • اگر به صدا حساس هستید، باید در انتخاب داکت اسپلیت مناسب دقت بیشتری به خرج دهید.
 • اگر داکت اسپلیتی را انتخاب کنید که از گاز R410 استفاده می‌کند، برای حفاظت از محیط زیست خیلی بهتر است. اما دستگاه‌هایی که از این گاز استفاده می‌کنند، قیمت بیشتری دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.