بهترین کتاب‌های روانشناسی برای توسعه فردی

0

برای هر کدام ما پیش آمده، که  می‌خواستیم در برخی شرایط، بهترعمل کنیم.

کتاب روانشناسی، بهترین سرمایه‌گذاری‌، برای شکوفایی و باز آفرینی زندگی و توسعه فردی است. پژوهش در حوزه فردی، باعث رشد و تکامل شخصیت می‌شود و به شخص این توانایی را می‌دهد که در جهت شکوفایی توانمندی‌های ذات خود، گام درستی بردارد. توسعه فردی فرایندی غیرقابل‌توقف در طول زندگی است. در ادامه متن به تشریح مفهوم خودشناسی و معرفی چند کتاب خودشناسی می‌پردازیم.

خودشناسی چیست ؟

خودشناسی؛ تلاشی آگاهانه، جهت شناخت خویش، از جمله؛ خصوصیات درونی، میزان تاب‌آوری و شناخت محدودیت‌هایی است که در مسیر زندگی با آن‌ها مواجه می‌شویم.
خودآگاهی یعنی آگاهی از عواطف و افکار خود، که در بطن آن پذیرفتن خویش قرار گرفته است؛ یعنی پذیرش همان کسی که هستیم.

زندگی خود را دوباره بیافرینید

زندگی خود را دوباره بیافرینیداز بهترین کتاب‌های روانشناسی رفتار، می‌توان به کتاب (زندگی خود را دوباره بیافرینید) اشاره کرد. این کتاب، یازده نکات مهم از تله‌ها و الگوهای زندگی است. الگوها در طول زندگی، حس نارضایتی عمیقی را در افراد ایجاد می‌کند.افسردگی و اضطراب تنها بخشی از مشکلات ناشی از الگوها هستند. روش‌هایی در این کتاب مطرح شده؛ تکنیک‌های قدرتمندی برای ایجاد تغییر، در زندگی است.

 

شفای زندگی

کتاب (شفای زندگی) از دیگر کتاب‌های برتر در این حوزه است. این کتاب با تمرین‌هایی،  شما را به داشتن زندگی زیباتر و آرام‌تر دعوت می‌کند. بعلاوه افراد را به خودسازی و دگرگونی در جسم و جان و روان فرا می‌خواند.

چهار اثر 

چهار اثر

کتاب (چهار اثر) به نویسندگی فلورانس اسکاول شین، سرشار از آموزه‌هایی جهت هوشیاری ذهن است. این کتاب به بیان قدرت ذهن برتر و هوشیاری آن می‌پردازد، اینکه چگونه کلام  در ضمیر خودآگاه، ناخودآگاه و هوش برتر باعث رشد و ارتقا در زندگی می‌شود.

نیمه تاریک وجود

نیمه تاریک وجودبسیاری از ما در حال تلاش هستیم تا احساسات منفی‌ خود را انکار و یا پنهان کنیم، تا مورد پذیرش بیشتری قرار بگیریم. احساساتی که سعی بر نادیده گرفتنشان، به صورت خودآگاه و ناخودآگاه باعث تاریکی وجودمان می‌شود. همان تاریکی‌هایی که در روبرو شدن با آن‌ها مقاومت می‌کنیم و از شناخت آن‌ها سر باز می‌زنیم. کتاب (نیمه‌ تاریک وجود) با ارائه‌ی راهکار‌ها و تمرین‌های موثر تلاش می‌کند تا از این تاریکی‌های وجودی آگاه شوبم و برای کمال و رشد شخصیت خود قدم برداریم. از این اثر می‌توان به عنوان بهترین کتاب خودشناسی یاد کرد.

قدرت لحظه حال

کتاب (قدرت لحظه حال) از تنها حقیقت موجود در هستی با ما سخن می‌گوید. این کتاب کمک می‌کند تا بتوانیم افکار و عواطف‌مان را درک کنیم و با خودنگری و شناخت خویشتن، و کند نمودن روند تفکر غیر ارادی و البته تمرین‌های موجود در کتاب به حضور و زندگی در لحظه حال عمق دهیم، فعالیت غیرارادی ذهن را متوقف کنیم، و کیفیت شاد بودن، عشق و آرامش درونی را تجربه کنیم.

از حال بد به حال خوب

از حال بد به حال خوبکتاب (از حال بد به حال خوب) در حوزه شناخت‌ رفتار درمانی می‌تواند جزء بهترین‌ها باشد. همچنین از این اثر می‌توان به عنوان برترین کتاب‌ روانشناسی رفتار هم نام برد. این کتاب کمک می‌کند که خطاهای شناختی خود را نسبت به موقیعت‌های بیرونی، بررسی و اصلاح نمایید. در لحظه، مشکلات در ذهن ما حلاجی می‌شود. این افکار نه تنها افکار منفی، بلکه اغلب اشتباه و غیرمنطقی ستند که بسیار زیرکانه خود را  به‌حق نشان می‌دهند؛ طوری‌که گمان می‌کنید وضع به همان بدی است که ذهن می‌گوید. شناخت‌درمانی می‌تواند فرد را از این افکار غلط، رهایی بخشد.

انسان در جست‌و‌جوی معنا

تذ به حال این سوال را از خودمان پرسیده‌ایم که؛ رسالت من در زندگی چیست؟

این کتاب می‌تواند به خوبی به سوال‌تان جواب بدهد. افرادی که در زمینه رشد شخصیت خود قدم برمی‌دارند جهت یافتن معنا و مسئولیت فردی و رسالت خود، می‌توانند از این کتاب که جزء بهترین الگوها در این زمینه است بهره ببرند.

چهار میثاق

چهار میثاقدر این کتاب، چهار میثاق اساسی مطرح شده است، که اگر خواننده این میثاق‌ها را با خود ببندد می‌تواند به آرامش حقیقی درونی دست یابد. باور کتاب به این استوار است که انسان نباید شکست‌های زندگی‌اش را مورد قضاوت قرار دهد.

طرح‌واره درمانی

طرح‌واره درمانيدر صورتی که یک یا چند تا از پنج نیاز هیجانی اصلی هر فرد، در دوران کودکی به درستی برطرف نشود، طرح‌واره‌هایی در آن‌ها شکل می‌گیرد. منظور از طرح‌واره، مجموعه‌ای از باورهای فکری است که حول موضوعی در ذهن فرد شکل می‌گیرد، و مسبب بروز رفتارهای متفاوت در شخص می‌شود. این کتاب نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم با استفاده از راهبردهای اکتشافی و تجربی از شدت حضور این باورها کاهش دهیم.

کتاب شجاعت

اتفاقاتی که در گذشته نا‌خواسته برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است در اکثر اوقات ترس‌هایی را در وجودمان ایجاد می‌کند. ما عامل به وجود آورنده این ترس‌ها نبوده‌ایم اما یقینا ادامه‌دهنده این مسیر بوده‌ایم. در کتاب (شجاعت) این توانایی به ما آموزش داده می‌شود که چگونه به ترس‌هایمان غلبه کنیم، اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهیم و شجاعت درونی خود را بهبود بخشیم.

کتاب‌های ارائه شده از بهترین کتاب‌های روان‌شناسی عمومی می‌باشد، که جهت توسعه‌فردی و شروع تغییرات می‌توان از مطالعه این کتاب‌ها کمک گرفت. برای خرید اینترنتی کتاب می‌توانید به وبسایت گاج مارکت مراجعه کنید. همچنین نسخه دیجیتال این کتاب را احتمالا در وبسایت هایی مانند فیدیبو و طاقچه خواهید یافت.

نویسنده : مژگان صفایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.