راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلم

0

نمایش تصویر روی دیوار از زمان‌های بسیار قدیم و البته به یک نوعی دیگر وجود داشته است. در زمان افلاطون که نوشته‌های خود را بر روی دیوار غار می‌نوشت که مردمان امروز بتوانند از آن استفاده کنند. پس نمایش تصاویر بر روی پرده یا روی دیوار که امروز رواج پبدا کرده چیز جدیدی نیست.

با اطمینان می‌توانیم بگوییم که که مردم هزار سال پیش، ایده طراحی تصاویر ساده بر روی پرده‌‌ها را درک کرده بودند. حال تصور کنید که یک منبع نور دارید و یک شیء را در مقابل آن قرار دهید. مشاهده می‌کنید که تصویر سایه آن شیء روی دیوار می‌افتد.

حال اگر شیء مورد نظر راحرکت دهید، تصویر روی دیوار هم حرکت می‌کند. اکنون با پیشرفت تکنولوژی شاهد هستیم که دستگاه‌های ویدئو پروژکتور، کار را برای ما راحت کرده‌اند. با داشتن یکی از این دستگاه‌ها می‌توان از تماشای هر چیزی لذت برد. به ویژه ویدئو پروژکتورهای خانگی که مخصوص تماشای فیلم هستند.

ویدئو پروژکتورها مدت‌هاست که به عنوان یک ابزار در بخش‌های تجاری و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بعضی دیگر که برای سینمای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال در این مقاله قصد داریم تا به چند نکته در زمان قبل از خرید ویدئو پروژکتوری که برای تماشای فیلم مناسب باشد اشاره کنیم.

 

انواع ویدئو پروژکتور

در حال حاضر دو نوع ویدئو پروژکتور در دسترس است:

  1. ویدئو پروژکتور DLP (پردازش دیجیتال نور)
  2. ویدئو پروژکتور LCD (نمایشگر کریستال مایع)

پروژکتورهای DLP از یک منبع نوری در ترکیب با یک چرخه رنگی استفاده می‌کنند کهشامل آینه‌های کج میکروسکوپی است. نور از چرخ رنگ عبور می‌کند، آینه‌ها را بازتاب می‌دهد و سپس روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

پروژکتورهای LCD از یک منبع نوری استفاده می‌کنند که نور را از طریق سه تراشه LCD که به رنگ‌های قرمز، آبی و سبز هستند، برای ایجاد و نمایش تصاویر استفاده می‌کنند.

 

لامپ، LED و لیزر

علاوه بر اینکه باید به DLP یا LCD بودن ویدئو پروژکتور دقت کنید، باید به یک نکته دیگر نیز توجه کنیم. و آن لامپ، LED و لیزر ویدئو پروژکتور است. هر 3 گزینه دارای معایب و مزایای خود را دارند.

  • پروژکتورهای ویدئویی که از لامپ استفاده می‌کنند باید بعد از حدود 3000 الی 4000 ساعت استفاده، تعویض شوند، ولی گاها مشاهده می‌کنیم که برخی از آنها تا 5000 ساعت هم تعویض نمی‌شوند
  • ویدئو پروژکتورهایی که از LED و یا لیزر استفاده می‌کنند عمر بسیار طولانی‌تری دارند که شاید به 20000 ساعت یا بیشتر هم برسد

 

نور خروجی و روشنایی

بدون نور کافی، یک ویدئو پروژکتور توانایی نمایش دادن تصاویر را ندارد. اگر میزان نور هم زیاد باشد، حتی در یک اتاق تاریک، تصویر کمی مات به نظر می‌رسد. بهترین روش برای اینکه متوجه شوید یک ویدئو پروژکتور از نور کافی برخوردار است یا نه، استفاده از رتبه‌بندی ANSI Lumens است.

این رتبه‌بندی به شما می‌گوید که یک ویدئو پروژکتور چقدر نور می‌تواند داشته باشد. از نظر نسبی ویدو پروژکتورهایی که 1000 لامپ یا بیشتر دارند برای سینمای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه اتاق، فاصله پروژکتور تا پرده و اتصلات نور اتاق بر Lumens تاثیر دارند. پروژکتورهای DLP و LCD به طور متفاوتی از خود نور خارج می‌کنند.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست، روشنایی را تکمیل می‌کند. کنتراست، نسبت بین قسمت‌های سیاه و سفید تصویر است. نسبت‌های کنتراست بالا یا سفیدتر می‌شوند یا سیاه‌تر. ممکن است یک ویدئو پروژکتور از Lumens مناسبی برخوردار باشد اما اگر نسبت کنتراست پایین باشد، تصویر شما کمی تار به نظر می‌رسد. در یک اتاق تاریک اگر نسبت کنتراست 1:1500 باشد تقریبا خوب است ولی اگر 1:2000 یا بالاتر باشد که عالی محسوب می‌شود.

 

تراکم پیکسل و وضوح صفحه نمایش

تراکم پیکسل و وضوح صفحه نمایش در انتخاب ویدئو پروژکتور بسیار مهم است. پروژکتورهای DLP و LCD دارای تعداد پیکسل‌های ثابتی دارند.

  • اگر نظر شما روی HDTV است پس باید روی تراکم 1080×1920 حساب کنید
  • تعداد پیکسل‌های DVD روی 720×1280 هستند
  • اگر یک پخش‌کننده Blu-ray دارید باید رزولوشن 1080p را تهیه کنید

ویدئوپرژکتور 4k

همچنین اگر بخواهید فرمت 4K تهیه کنید، باید توجه کنید که آنها کیفیت واقعی 4K را پشتیبانی نمی‌کنند. قبل از هر چیز باید از ویدئو پروژکتورهای 4K اطلاعات کافی داشته باشید که چگونه کار می‌کنند و سپس یک انتخاب درست و صحیح را انجام دهید.

 

تکثیر رنگ

تکثیر رنگ یکی دیگر از عوامل است. عمق رنگ‌ها را بررسی کنید که در روشن‌ترین و تاریک‌ترین مناطق چطور به نظر می‌رسند. میزان پایداری رنگ را از یک ورودی به ورودی دیگر بررسی کنید و با انواع تنظیمات تصویری که پروژکتورها ارائه می‌دهند آشنا شوید.

 

ورودی‌ها

قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که ویدئو پروژکتور موردنظر تمامی ورودی‌های دلخواه شما را دارد. امروزه تقریبا تمامی پروژکتورها ورودی HDMI را در خود دارند و بیشتر ویدئو پروژکتورها برای خدمات بیشتر، ورودی‌های DVI و VGA را ارائه می‌دهند.

با این وجود اگر از دستگاه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنید که دارای خروجی‌های کامپوزیت و یا S-Video هستند، اکثر پروژکتورهای امروزی این موارد را ارائه نمی‌دهند. پس مهم است که در هنگام خرید حتما ورودی‌های مدنظر خود را چک کنید.

پرده نمایش

پرده‌های نمایش در جنس‌های پارچه‌ای و در قیمت‌های مختلفی در بازار وجود دارد. نوع پرده نمایش بستگی به نوع پروژکتور، زاویه دید، میزان نور محیط اتاق و فاصله پروژکتور از صفحه نمایش دارد.

پرده نمایش

مطالعه بیشتر : نرم افزارهای رایگان ویدیوکنفرانس

قابل حمل بودن

پورتابل بودن دستگاه یا قابلیت حمل داشتن از ویژگی‌های مهم ویدئو پروژکتور است. نه تنها این ویژگی مهم است بلکه ساده بودن نصب و راه‌اندازی دستگاه هم امری مهم است. همچنین می‌توانید اندازه‌های مختلف صفحه، مسافت و اتاق‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی بهتر است.

 

و در آخر

راه‌اندازی یک سینمای خانگی با یک ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلم‌های روز دنیا می‌تواند در نوع خودش جذاب باشد. همچنین قیمت ویدئو پروژکتور وابستگی زیادی به داشتن یا نداشتن امکاناتی دارد که در مقاله به آنها اشاره شد. به هر حال این امکاناتی که ذکر شد مبنای اولیه دستگاه‌ها هستند که وجود آنها برای لذت بردن از تماشای فیلم، ضروری است و باید به آنها توجه کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.